Wykończenia wnętrz Wrocław telefon mail do firmy TAFLA wykończenia wnętrz

 
05 Gru

Kabina z odpływem liniowym - wykończenie łazienki w bloku - cz.1

Autor: TAFLA wykończenia i remonty

Czy można wykonać kabinę prysznicową z odpływem liniowym w posadzce w łazience w bloku od dewelopera, czyli jak zachować swój styl wykończenia wnętrz w warunkach budynku wielorodzinnego.

Rozwiązania projektowe w łazience przyjęte przez dewelopera nie zawsze muszą odpowiadać naszym gustom czy potrzebom. Zdarza się, że kiedy kupujemy we Wrocławiu mieszkanie do wykończenia od dewelopera, sposób aranżacji przestrzeni przyjęty przez projektanta wpisuje się w nasze oczekiwania. Mieszkanie nie wymaga wtedy dodatkowych przeróbek przed rozpoczęciem właściwych prac wykończeniowych. Nie trzeba przenosić przyłączy wodnych, nie trzeba przenosić punktów instalacji elektrycznej, ani nie trzeba zmieniać układu ścianek działowych. Można powiedzieć, że mieszkanie w zasadzie jest gotowe do układania płytek, do wykończenia łazienki, do układania podłóg, malowania ścian i sufitów.

Łazienka dopasowana do potrzeb użytkownika, nie architekta

Bywa jednak, że rozwiązania przyjęte przez projektanta nie spełniają naszych potrzeb i oczekiwań. Często ten układ funkcjonalny łazienki, który przygotował dla nas architekt dewelopera we Wrocławiu, dla nas może być mało komfortowy. Wtedy potrzebne są adaptacje instalacji wodnej, kanalizacji sanitarnej, przenoszenie grzejników, zmiana ustawienia toalety czy przygotowanie miejsca na elegancką kabinę prysznicową z odpływem liniowym zamiast wanny, jak widział to wrocławski projektant.

kabina z odpływem liniowym - spadek w jednym kierunku

W naszym przypadku decyzja o kabinie prysznicowej w płytkach i odpływie liniowym wynikała z dwóch powodów - po pierwsze odpływ liniowy podoba nam się bardziej niż biały brodzik, a po drugie - potrzebowaliśmy dodatkowej ścianki zamykającej kabinę prysznica, aby w ten sposób w łazience powstała wnęka na dużą szafę łazienkową na wymiar - opowiadałała nam Pani Joanna, która zleciła nam wykończenie łazienki w nowym budynku w centrum Wrocławia.

Kabina prysznicowa z odpływem liniowym

Wśród samych kabin prysznicowych we Wrocławiu coraz większą popularnością cieszą się technologie odpływu liniowego, czyli wykończenie łazienki, a dokładniej - kabiny prysznicowej w płytkach i umieszczenie kratki odpływowej w posadzce. Nie ma tutaj akrylowego czy kamiennego brodzika, a kabina prysznicowa wykończona jest w całości płytkami ceramicznymi lub kamieniem, ze szklanymi drzwiami lub pozbawiona w ogóle ścian (np. kabiny wnękowe).

odplyw liniowy 5

We wrocławskich sklepach z wyposażeniem łazienek jest duży wybór odpływów liniowych (inna nazwa handlowa to: odwodnienie liniowe do kabiny prysznicowej), zarówno jeśli chodzi o wymiary, estetykę wykonania czy materiał, z którego są wykonane. Znajdziemy więc kratki odpływowe: ze stali nierdzewnej czy z plastiku, a same kratki mogą mieć różne formy:

  • kratka, która odbiera wodę przez ramkę dookoła
  • kratka z otworami w formie wzorów geometrycznych
  • kratka z otworami we wzory kwiatowe
  • kratka z wypełnieniem metalowym pełnym
  • kratka z wypełnieniem szklanym
  • kratka wyłożona płytkami ceramicznymi pasującymi do posadzki brodzika.

odpływ liniowy - kratka wypełniona płytkami

Również wymiary kratek odpływowych są bardzo różne i mogą wynosić 60 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm, 100 cm i więcej.

Odpływy liniowe to rozwiązanie na tyle sprawdzone od lat, że są uznawane przez inwestorów i wykonawców za całkowicie bezpieczne do stosowania w budynkach wielorodzinnych, gdzie ewentualny wyciek wody w posadzce byłby kłopotem nie tylko dla nas ale i dla sąsiadów, czy dla wspólnoty mieszkaniowej, jeżeli woda z naszej instalacji zalałaby części wspólne budynku – np. garaż czy korytarz. Nasi klienci we Wrocławiu często zwracają się do nas z zapytaniem, czy jest możliwe wykonanie kabiny prysznicowej z odpływem liniowym w łazience ich mieszkania np. w bloku wielorodzinnym na Krzykach, w apartamentowcu na Nowym Dworze, na Stabłowicach czy w zabudowie szeregowej w Karwianach lub Wysokiej.

Co z tą różnicą poziomów brodzika i podłogi w łazience

Pytania te pojawiają się szczególnie w kontekście wykonania podłogi kabiny prysznicowej na jednym poziomie z pozostałą posadzką łazienki, co jest uznawane za najbardziej estetyczne i wygodne w utrzymaniu czystości, nie zawsze jednak możliwe do wykonania w budynkach wielorodzinnych. A to dlatego, że wykonanie kabiny prysznicowej na jednym poziomie z pozostałą posadzką jest możliwe pod warunkiem, że deweloper przygotował podejścia kanalizacyjne, czyli odbierające odpływ wody z kabiny prysznicowej, odpowiednie nisko w posadzce. Na tyle nisko, by montując kilkucentymetrowej wysokości odpływ liniowy z syfonem, ciągle pozostawać nieco poniżej poziomu posadzki, przeciętnie wysokość kratki odpływowej powinna być niższa od poziomu posadzki około 15-20 mm (czyli 1,5-2 cm). Tak, aby wchodząc do kabiny na jednym poziomie jeszcze zapewnić odpowiedni spadek wody w kierunku do kratki odpływu liniowego.

podniesiony poziom kabiny prysznicowej z odpływem liniowym

Z drugiej strony trend na montowanie kabin z odpływem liniowym może też wynikać z metrażu oferowanych łazienek w mieszkaniach od deweloperów. Przeciętna wielkość łazienki w mieszkaniu odbieranym od dewelopera wynosi od 3,8 do 5 m2. W wielu przypadkach decyzja o wyborze wanny, tak jak zaprojektował to projektant, oznacza rezygnację ze sporej i ważnej powierzchni w łazience gdzie mogłaby na przykład wygodnie stanąć pralka, większa umywalka czy inne potrzebne sprzęty lub elementy wyposażenia. Jeśli przeciętna wanna ma długość około 150 cm, a przeciętna kabina prysznicowa już w wygodnym rozmiarze będzie mieć bok o długości około 90 cm, a komfortowo 100 cm, zamiana wanny na prysznic jest naprawdę na plus. Oczywiście tracimy możliwość wykąpania się w pełnej wody wannie, lecz zyskujemy powierzchnię użytkową i zwykle ten wybór jest dostosowany do aktualnych potrzeb użytkowników mieszkania.

Jakie są etapy prac budowlanych aby poprawnie wykonać kabinę prysznicową z odpływem liniowym w łazience mieszkania w bloku - opowiemy w drugiej części tego artykułu już wkrótce.