Wykończenia wnętrz Wrocław telefon mail do firmy TAFLA wykończenia wnętrz

 
09 Gru

Popularne sposoby wykończenia wnętrz - sufity

Autor: TAFLA wykończenia

Jakie materiały budowlane i dekoracyjne są najczęściej wybierane do wykończenia mieszkania we Wrocławiu? Kiedy warto zdecydować się na posadzkę z płytek, a kiedy możemy spokojnie cieszyć się widokiem podłogi drewnianej. Czy ogrzewanie podłogowe oznacza rezygnację z paneli podłogowych? Dlaczego tynk od dewelopera warto wykończyć gładzią gipsową. Na te i podobne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Omawiając dostępne materiały do wykończenia wnętrz warto skupić się na poszczególnych etapach prac wykończeniowych. Zacznijmy od wykończenia sufitów. W artykule tym będziemy bazować na doświadczeniach zdobytych podczas naszych prac wykończeniowych we Wrocławiu i okolicach.

Wykończenie mieszkania – sufity

Najczęściej spotykanym standardem wykończenia mieszkania we Wrocławiu kupowanego na rynku pierwotnym od deweloperów jest pokrycie ścian i sufitów tynkiem maszynowym gipsowym III kategorii zatartym na gładko. Jeżeli nasz sufit jest żelbetową płytą filigranową, prawdopodobnie deweloper zastosuje wykończenie cienkowarstwowym tynkiem natryskowym. Spotykamy się także z tynkami cementowo-wapiennymi, jednak te stosowane są zazwyczaj w:

  • domach jednorodzinnych
  • domach w zabudowie bliźniaczej
  • domach w zabudowie szeregowej
  • łazienkach mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Tak wykonane sufity i ściany posiadają przeważnie liczne nierówności, widoczne są ślady używania narzędzi do wygładzania powierzchni. Od zdolności tynkarzy zależy, jak gładką powierzchnię udało się uzyskać. Norma budowlana zakłada sporą tolerancję dla - nazwijmy to w uproszczeniu - „tynków deweloperskich”. Raczej nie należy oczekiwać, że ściany będą wyglądać znakomicie, jeżeli zdecydujemy tylko na ich pomalowanie. Od kilku lat obserwujemy trend, że w mieszkaniach odbieranych od dewelopera we Wrocławiu, na przykład na osiedlach na Nowym Dworze, na Psim Polu, na Krzykach, na Stabłowicach, na Ołtaszynie i Partynicach a także na Muchoborze i Maślicach, ściany i sufity są pomalowane na biało. Daje to miły dla oka efekt schludności wykonania, ale i skutecznie maskuje wiele nierówności, które – jeśli zrezygnujemy z wygładzenia ścian – objawiają się po pomalowaniu zwłaszcza ścian kolorem, lub po zamontowaniu oświetlenia (pamiętajmy, że odbiór mieszkania odbywa się przy świetle dziennym rozproszonym, w konkretnych warunkach oświetleniowych zależnych o pory roku, nasłonecznienia, godziny). Jak możemy zatem wykończyć ściany i sufity naszego mieszkania aby wyglądały znakomicie na lata? Najczęściej wybierane sposoby wykończenia sufitów:

WYKończenia wnętrz - SUFITY MALOWANE. we Wrocławiu najczęściej

W tym przypadku zdecydowanie warto wykonać wygładzanie powierzchni przez nałożenie gładzi gipsowej. Możemy zastosować wiele dostępnych materiałów wykończeniowych:

  • gładzie w proszku – do rozmieszania w miejscu wykonania, dostępne są gładzie do wyrównywania powierzchni oraz gładzie tzw. finiszowe, które nakładamy jako drugą lub nawet trzecią warstwę wykończeniową, np. Gipsar, Nida, Cekol, Franspol, Megaron
  • gładzie gotowe – są to gotowe do nakładania masy polimerowe sprzedawane w wiadrach, o różnym stopniu twardości i elastyczności. Wśród popularnych marek możemy wymienić Megaron Śmig, Nida, Cekol, Ceresit, Śnieżka.

Gładzie gipsowe można nakładać maszynowo – agregatem tynkarskim, lub ręcznie. Dobrze wyszpachlowany sufit lub ścianę należy dokładnie zeszlifować aby uzyskać gładką powierzchnię, którą następnie malujemy farbą. Zdarza się niekiedy, że gładzie na sufitach lub ścianach są stosowane jako warstwa podkładowa pod inny materiał wykończeniowy, ale do tego tematu wrócimy w dalszej części artykułu.

Na temat dostępnych farb można by poświęcić osobny artykuł, dlatego pragniemy zaznaczyć, że zdecydowanie warto zainwestować w wykończenie wnętrza, a konkretnie sufitu, dobrą farbę sufitową. Po pierwsze dobra farba znakomicie się rozprowadza podczas malowania, wypełnia naturalne pory w warstwie gładzi i perfekcyjnie łączy się w każdym malowanym fragmencie z powierzchnią malowaną przed chwilą. Ponadto dobra farba sufitowa znakomicie współpracuje ze światłem – nie powoduje niepotrzebnych refleksów świetlnych i dodatkowo wzmacnia efekt wygładzonej powierzchni. Takie efekty zapewnia m.in. farba sufitowa Flugger.

WYKończenia wnętrz - SUFITY PODWIESZANE. więcej światła

Ten sposób wykończenia sufitów oznacza wykonanie pod sufitem konstrukcji z profili stalowych i pokrycie ich płytami gipsowo-kartonowymi, które następnie są szpachlowane na łączeniach, wygładzane i również malowane. Konstrukcje te mogą być jedno- lub wielopoziomowe. Pozwalają na wygodne rozprowadzenie instalacji elektrycznej do dodatkowych punktów oświetlenia i niekiedy są wykonywane w formie wielkiego prostokąta lub samej tylko ramki okalającej sufit np. w pokoju dziennym, spod której wydobywa się delikatne podświetlenie z taśmy LED. Obniżany sufit może też przebiegać po linii łuku, lub umożliwiać podświetlenie wybranej ściany np. w łazience.

wykonczenie sufitu 2

wykonczenie sufitu 1

WYKończenia wnętrz - SUFITY NAPINANE. efektowne

Ten sposób wykończenia sufitu polega na zasłonięciu właściwego sufitu warstwą materiału napiętego na specjalnej konstrukcji i daje bardzo ciekawy efekt dekoracyjny.

WYKończenia wnętrz - SUFIT jak GWIAŹDZISTE NIEBO. oryginalne

Oryginalny sposób na ozdobę sufitu dzięki zastosowaniu technologii światłowodowej. Sufit właściwy przykrywa się dodatkową warstwą (np. sufitem podwieszanym z g-k, pleksi, płytą OSB lub innym materiałem), a przez dziesiątki lub setki mikroskopijnych otworów w dowolnym rozmieszczeniu wyprowadzamy nitki światłowodów. Można uzyskać różną jasność i wielkość poszczególnych „gwiazd” na naszym rozświetlonym niebie.

WYKończenia wnętrz - SUFIT TAPETOWANy - coraz rzadziej

Znana od stuleci metoda wykończenia wnętrz przeżywa obecnie swój renesans jako metoda wykończenia ścian we wnętrzach pokojów, klatek schodowych, całych mieszkań. Obserwujemy stale rosnącą ofertę pokryć ściennych. Ofertę tapet papierowych, winylowych czy flizelinowych wzbogacają dzięki nowym technologiom druku również fototapety na życzenie. Można ozdobić pokoje, klatkę schodową czy inne pomieszczenia ulubionym widokiem natury, kadrem z wakacyjnych podróży lub po prostu rodzinnym zdjęciem w skali 1:1. W sprzedaży dostępne są również tapety samoprzylepne i to w ich przypadku warto wygładzić dodatkowo ścianą mocnym materiałem, np. twardym gipsem szpachlowym zamiast miękkiej gładzi gipsowej. Zastosowany materiał będzie mieć duże znaczenie podczas nakładania czy ewentualnego korygowania przyklejanych pasów tapety samoprzylepnej. Zmagania wykonawców takiej tapety obserwowaliśmy m.in. podczas prac wykończeniowych w Mirkowie pod Wrocławiem. Dobrze przygotowana powierzchnia ścian pozwoliła na uzyskanie gładkiej powierzchni tapety na sporym metrażu. Tapetowanie sufitu wybierane jest jednak rzadko, a jeśli już, to często ma charakter techniczny - jako wzmocnienie tapetą flizelinową sufitu właściwego w celu ochrony przez spękaniami. W ostatnich latach nie spotkaliśmy się ze zleceniem na tapetowanie sufitu. Można więc stwierdzić, że popularna niegdyś metoda wykończenia sufitu tzw. raufazą, odeszła już do historii.