Wykończenia wnętrz Wrocław telefon mail do firmy TAFLA wykończenia wnętrz

 
20 Lut

Wyburzenie ścianki działowej przy wykończeniu wnętrz

Autor: TAFLA wykończenia

W trakcie prac wykończeniowych we Wrocławiu większość mieszkań odbieranych od dewelopera nie jest poddawana dodatkowym zmianom układu pomieszczeń. Jeżeli są jakieś adaptacje względem pierwotnego projektu od dewelopera, najczęściej dotyczą one rozmieszczenia podejść wody i kanalizacji w łazience bądź kuchni, oraz zmiany lokalizacji gniazdek TV w pokoju dziennym.

Zdarza się owszem, że nawet całe mieszkanie poddawane jest gruntownej przebudowie jeszcze przed właściwymi pracami wykończeniowymi i ze ścianek działowych nie pozostaje dosłownie kamień na kamieniu, ale trzeba przyznać, ze takie sytuacje to mniejszy procent pośród przyjmowanych zleceń. Natomiast często zlecanym zakresem prac jest korekta układu pomieszczeń, polegająca na wyburzeniu lub przesunięciu pojedynczej ścianki działowej. Nasi inwestorzy zlecają np. usunięcie ścianki działowej pomiędzy pokojem dziennym a przylegającą małą sypialnią i w ten sposób uzyskują fantastyczną przestrzeń na jadalnię a strefa dzienna może zachować swój relaksowy charakter. Przesunięcie ścianki działowej nie oznacza tak naprawdę przesuwania istniejącej materii. Można próbować, owszem ;) ale trzeba przyznać, że za każdym razem wrócimy do tradycyjnej techniki, czyli wyburzenia ścianki działowej i wybudowanie jej od nowa w pożądanym miejscu.

Wykończenie przez wyburzenie – od czego zacząć

Przede wszystkim sprawdź, jakie instalacje są ukryte w ścianie, którą będziesz wyburzać. Jeżeli jest na niej:

  • grzejnik,
  • gniazdka elektryczne
  • podejścia instalacyjne wody - CWU i ZWU

po pracach wyburzeniowych będziesz musiał zająć się odpowiednią adaptacją każdego podejścia instalacyjnego. Należy wyłączyć napięcie w odpowiednim obwodzie elektrycznym aby zminimalizować ryzyko spięcia i trzeba zdemontować przynajmniej oprawki gniazdek. Podobnie z grzejnikiem – należy zakręcić zawory na przyłączu i zdjąć grzejnik. Pamiętaj! - dopływ wody zamknij na najbliższym zaworze lub na zaworze centralnym.

Do wyburzenia najlepiej stosować oczywiście młot wyburzeniowy, są one dostępne w każdym sklepie budowlanym. Wyburzenie zaczynamy od góry, w dowolnym miejscu. Warto zwrócić uwagę, aby nie rozpoczynać przekuwania ściany w linii prostej nad gniazdkiem lub włącznikiem oświetlenia. Duża szansa, że uszkodzimy instalację elektryczną w pierwszym uderzeniu.

Przed wykończeniem posprzątaj wnętrza

Efektem wyburzania ścianki będą zwały gruzu i pyłu. Dlatego przed dalszymi pracami wykończeniowymi konieczne jest wysprzątanie pomieszczeń. Gruz załaduj do specjalnego kontenera, mniejsze odłamki i pył zbierz do worków na gruz w mieszkaniu, a całość warto odpylić odkurzaczem warsztatowym.

Co z tymi kablami, rurami

Wyburzona ściana działowa odsłoniła nam wspomniane instalacje: z podłogi wystają dwie rury w otulinie prowadzące do grzejnika, z sufitu zwisają elektryczne przewody podtynkowe do włącznika światła, a na środku podłogi są z kolei przewody do miejsca, gdzie przed chwilą było gniazdko naścienne. Co z tym zrobić?

wyburzenie sciany dzialowej2Każdą z instalacji należy potraktować według własnych potrzeb i wymagań danej branży. Jeżeli nie będziemy potrzebować włącznika światła, bo kwestię oświetlenia rozwiązaliśmy już inaczej, elektryk powinien  odłączyć napięcie w tych przewodach, a następnie skrócić je i zabezpieczyć tak, aby bezpiecznie nie pozostał po nich ślad. To samo dotyczy dawnego gniazdka elektrycznego. Podobnie z podejściem do grzejnika. Jeżeli nie będziemy go przenosić na inną pobliską ścianę. Hydraulik powinien je albo odłączyć na rozdzielaczu, albo odpowiednio trwale zaślepić i umożliwić bezpieczne schowanie podejścia.

Obróbka murarska – czyli naprawiamy po wyburzeniu

Kiedy wyburzyliśmy naszą ścianę i zabezpieczyliśmy pozostałości po instalacjach – przed nami widok, który ciągle jest daleki od etapu wykończenia wnętrz, czy to we Wrocławiu, czy to na osiedlach okalających Wrocław. Na posadzce mamy wielkie i głębokie koryto, a na ścianach i suficie nie wygląda to dużo lepiej – surowy mur i poszarpany tynk wyznaczają miejsce, gdzie jeszcze przed chwilą stała ściana działowa. Co teraz? Każdą płaszczyznę należy wypełnić zgodnie z jej technologią – bruzdę w posadzce wypełnij styropianem, folią podkładową i wylej wylewką cementową do poziomu istniejącej podłogi (zakładamy, że masz posadzkę z jastrychu na styropianie).

Ściany czy sufit zagruntuj, zatynkuj i wygładź, aby uzyskać gładkie przejście pomiędzy płaszczyznami, które pierwotnie były rozdzielone ścianką działową. Uwaga – na tym etapie prac może się okazać, że poziomy posadzki czy płaszczyzna sufitu lub ścian nie zgadza się. Sprawdź, czy i jak duża jest ta różnica poziomów i czy będzie ona mieć wpływ na dalsze prace wykończeniowe, a następnie uzgodnij ze swoim wykonawcą, jakie działania należy podjąć, aby przejść do dalszych etapów wykończenia wnętrza.