Wykończenia wnętrz Wrocław telefon mail do firmy TAFLA wykończenia wnętrz

 
24 Cze

O farbie sufitowej przy wykończeniu mieszkania

Autor: TAFLA wykończenia
Wykończenia wnętrz we Wrocławiu - malowanie

Malowanie sufitów to ważny element podczas prac wykończeniowych. Pozornie prosta czynność może poprawić lub pogorszyć ogólne wrażenie z realizowanego wykończenia mieszkania we Wrocławiu, czy w jego okolicach. Dlatego ważny jest wybór odpowiedniej jakości farby sufitowej. W tym artykule postaramy się przybliżyć kilka praktycznych porad odnośnie malowania sufitów.

 Malowanie sufitów nie takie oczywiste?

Jakie mamy pierwsze skojarzenie, czytając o malowaniu sufitów? Niskie sklepienie w mieszkaniu z wielkiej płyty? Żebrowane sufity, jak ma to miejsce w wielu blokach mieszkalnych we Wrocławiu w okolicy ronda na Pl. Powstańców Śląskich, ul. Zaporoskiej i dookoła? A może oczyma wyobraźni widzimy rozległe skosy wysokie na 6 metrów lub więcej, jak się to trafia w mieszkaniach czy domach z antresolami otwartymi na niższą kondygnację? Być może sufit, to po prostu skosy wykończone płytą g-k, biegnące do ścianki kolankowej o standardowej wysokości?

Sufit niejedno ma imię i niejeden rodzaj płaszczyzny tworzy. Każda taka powierzchnia sufitowa będzie wyznaczać inne warunki do pokrywania jej farbą i każda taka powierzchnia będzie podlegać różnym warunkom oświetleniowym. Bywa, że najprostszy i najbardziej dostępny malarzowi sufit w salonie staje się wyzwaniem, kiedy będzie oglądany pod niemal zerowym kątem. Kiedy? Po drodze na piętro mieszkania, jeśli schody prowadzą przez strop w salonie, każdy wchodząc i schodząc minie linią wzroku płaszczyznę sufitu. A pod takim kątem ujawni się każdy mankament powierzchni, również powłoki malarskiej.

Farba sufitowa - co warto wiedzieć?

Podzielimy się paroma uwagami na temat doboru farby sufitowej. Są to uwagi całkowicie subiektywne. Wynikają wyłącznie z naszej praktyki i dzielimy się tymi obserwacjami, ponieważ są one powtarzalne. Nie przypisujemy sobie tytułu do jedynej słusznej opinii. Po prostu, zrealizowaliśmy kolejny projekt wykończenia mieszkania we Wrocławiu, tym razem na ulicy Zakładowej, i postanowiliśmy podsumować zebrane przez lata doświadczenia. A na przestrzeni lat próbowaliśmy różnych farb. Niekiedy wybór był po naszej stronie, niekiedy przyjeżdżały konkretne zakupy zamówione przez klientów. Zawsze malujemy sufity wałkiem dobieranym do rodzaju powierzchni.

1. ODBICIE ŚWIATŁA, czyli MATOWA vs. BŁYSZCZĄCA

Odpowiedź może być tylko jedna. Stawiamy na farby głęboko matowe. Mogą być akrylowe, mogą być lateksowe czy z domieszką ceramiczną. Mat. Zwracajcie uwagę na jak najniższy współczynnik refleksu świetlnego, czyli jak najmniejszą zdolność farby do odbijania padającego światła. Dlaczego? Farba o niskiej zdolności do odbijania światła nie tworzy odbić i refleksów na malowanej płaszczyźnie. Wręcz przeciwnie - pomalowana powierzchnia robi wrażenie delikatnie spowitej mgiełką. Białą mleczną poświatą, bo w zdecydowanej większości sufity malowane są na biało. A nie ma płaszczyzn idealnie płaskich i nawet najlepiej wykonane gładzie mają, choćby tylko normatywne, dopuszczalnie nierówności. O praktyce deweloperskiej tym razem nie napiszemy, bo to temat na osobny artykuł.

2. GĘSTOŚĆ

Dobra farba powinna być średnio gęsta lub gęsta. Niekiedy na tyle, że po zamieszaniu pozostaje ślad na powierzchni. Gęstość farby w naszych obserwacjach zawsze wiązała się ze zdolnością takiej farby do dobrego krycia. Oczywiście mamy świadomość, że ważna jest jakość i parametry składników a sama  konsystencja jest raczej pochodną tych cech. Nie spotkaliśmy jednak rzadkiej farby sufitowej o dobrych właściwościach kryjących.

Jak rozumieć dobre właściwości kryjące? Rozumiemy je jako zdolność farby do równomiernego i zauważalnego efektu kryjącego. Są farby, które pokryją gipsowane łączenia na zielonej płycie g-k po drugim malowaniu. Są farby, kiedy czwarta warstwa nie jest jeszcze tą ostatnią...

Gęsta farba do malowania sufitów pozwala również na mniejsze lub minimalne chlapanie. Przy malowaniu wałkiem to bardzo ważne. Gęstość farby to także wygoda dla malującego - odpowiednia lepkość nanoszonych warstw pozwala dobrze łączyć kolejne odcinki, bez pozostawiania smug i odróżniania faktury po ruchach wałkiem.

3. SCHNIĘCIE

Przebieg schnięcia farby nie jest opisywany w materiałach marketingowych i zależy od wielu czynników, np. chłonności danej powierzchni, temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, pośrednio od warunków atmosferycznych. Farba, która wysycha zbyt szybko, może się ścinać, ściągać tworząc siateczkowane wzorki spękań, itp. Farba z dużą ilością lateksu będzie z kolei trudna do usunięcia, jeśli zaciągniemy ją na inne płaszczyzny. Usuwanie nawet po krótkiej chwili, także z taśmą malarską, będzie przypominać odklejanie plastra - zejdzie płatami, jeśli się spóźnimy o parę minut. Idealna farba będzie stopniowo dosychać, ściągając wilgotne ślady po przebiegu wałka do jednolitej płaszczyzny. Uwaga na przeciągi. Zdolność farby do (nie)schnięcia jest także ważna dla firmy wykończeniowej. Czy we Wrocławiu, czy w dowolnej lokalizacji. Farba, która ma dobrze dobrany ten parametr, pozwoli na wielokrotny dostęp do pojemnika i nawet częste dolewanie z fabrycznego wiadra nie spowoduje powstawania zaschniętych odprysków wewnątrz wiadra.

4. WYDAJNOŚĆ

Jest to z naszego doświadczenia parametr zupełnie pomijalny. Dlaczego? Po pierwsze - wydajność podawana przez producentów jest wartością potwierdzaną w warunkach laboratoryjnych. Po drugie - wartości te w grupie farb dobrej jakości są przybliżone. Po trzecie - malowanie sufitów realizujemy pod kątem jak najlepszego efektu. Nawet w apartamencie 100 m2 jedno wiaderko farby więcej nie wpływa zdaniem klientów znacząco na budżet wykończeniowy, a częsciej to efekt doskonałej jakości jest stawiany na pierwszym miejscu.

5. DOSTĘPNOŚĆ

Przy realizowaniu projektów wykończenia wnętrz w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, a takie właśnie realizujemy, kluczowa jest także dostępność materiałów wykończeniowych. Dobra farba w naszej opinii, to farba, którą można nabyć w kilku lokalizacjach we Wrocławiu lub okolicy, najlepiej w szerokim przedziale czasowym, również w sobotę. Dlaczego? Płynność zachowania prac optymalizuje czas realizacji.