Wykończenia wnętrz Wrocław telefon mail do firmy TAFLA wykończenia wnętrz

 
05 Mar

Usterki od dewelopera przy odbiorze mieszkania

Przebicia prądu elektrycznego, złe rozmieszczenie podejść wody, brak pionów na ścianach, brak poziomów na posadzce - co może cię czekać przy odbiorze mieszkania od dewelopera?

 

Przebicia na instalacji elektrycznej

 Uszkodzona izolacja przewodu pod napięciem

Przerwana izolacja złapana przez "klamerki" ramki włącznika podczas
montażu. Efekt - przebicie i ryzyko porażenia prądem użytkownika.

Zdarza się, że w nowo odebranym mieszkaniu od dewelopera wykonana jest niewłaściwie instalacja elektryczna. A dokładniej mówiąc gniazdka i włączniki są zainstalowane niedbale, co skutkuje albo rozłączeniem obwodu i brakiem zasilania w danym obwodzie np. brakiem światła albo prądu w gniazdku, albo następuje przerwanie izolacji i przebicie do innych elementów przewodzących, np. metalowej ramki gniazdka/włącznika. Przebicia są szczególnie niebezpieczne, porażenie prądem elektrycznym zagraża zdrowiu i życiu!

Złe wymiary przyłączy wody

Często spotykanym błędem wykonawczym w mieszkaniach od dewelopera jest umieszczenie podejść wody na złej wysokości. Podejścia do umywalek są przeważnie zbyt wysoko, a podejścia do baterii wannowej lub prysznicowej zbyt nisko. Na szczęście Polska Norma reguluje to zagadnienie i deweloper powinien zapewnić poprawne ich rozmieszczenie. Takich i podobnych niespodzianek po przeprowadzce do nowego mieszkania możesz uniknąć, korzystając z usługi odbioru mieszkania od dewelopera. Więcej możesz się dowiedzieć klikając na link lub przechodząc do sekcji "Oferta".

Nieszczelna instalacja kanalizacyjna

 Nieszczelna kanalizacja kuchni

Niefrasobliwość dewelopera - w pionie brak połączenia elementów
kanalizacji kuchennej. Zalewanie mieszkań poniżej gwarantowane.

Warto ją sprawdzić szczególnie w miejscach zasłoniętych - w szachcie, przy pionie. Bywa, że pomaga przypadek, np. odsłonięcie pionu przy okazji prac adaptacyjnych w mieszkaniu. Ciągłość rur kanalizacyjnych to jedno. Warto też zwrócić uwagę czy nie są popękane ich mufy. Nie każdy rodzaj usterki można zauważyć podczas odbioru mieszkania. Sprawdź szczelność kanalizacji przed wykonywaniem prac wykończeniowych. Unikniesz przykrych niespodzianek i nieprzewidzianych opóźnień. W razie potrzeby korzystaj z ochrony gwarancyjnej i rękojmi.

Zardzewiałe narożniki

Przy odbiorze mieszkania od dewelopera trzeba też zwrócić uwagę na stan narożników w mieszkaniu. Nadproża okien i drzwi balkonowych, narożniki pionowe przy nich, oraz wszędzie tam gdzie występują, nie powinny mieć śladów rdzy. Zniszczona przy tynkowaniu lub w inny sposób warstwa ocynku z pewnością zaowocuje wykwitami rdzy na pomalowanej lub pokrytej gładzią ścianie. Trzeba to naprawić od razu.

Odpadający tynk

 Odpadający tynk w nowym mieszkaniu

Spadający płatami tynk z sufitu. Pod spodem widać
czysty beton. Tynk nigdy w tym miejscu nie był
związany ze stropem. Brak gruntu...

Jeśli przy oględzinach tynków na ścianach czy sufitach zauważysz wypukłości jak duże bąble czy pęcherze, sprawdź, czy nie jest to fragment tynku pozbawiony kontaktu z podłożem (murem, płytą stropową). Takie pęcherze będą pękać a tynk płatami odpadnie, jeśli nie podczas malowania, to z pewnością później w trakcie użytkowania mieszkania. To też trzeba naprawić na początku.

Wad budowlanych i wykończeniowych nie sposób uniknąć. Ważne jest jednak, by wykryć je przy odbiorze mieszkania, aby koszty ich usunięcia nie obciążały nabywcy mieszkania. Przecież nawet usuwanie usterek przez dewelopera może się wiązać z trudnościami - udostępnienia wykończonego mieszkania, organizowanie urlopu by towarzyszyć ekipie remontowej. To wszystko bywa kłopotliwe i warto oszczędzić sobie zachodu, dokładnie oceniając stan mieszkania np. we Wrocławiu jeszcze przed odbiorem mieszkania. Pomocy przy odbiorach mieszkań udzielają doświadczeni konsultanci. Więcej na ten temat można poczytać tutaj.

Dlatego serdecznie doradzamy drodzy inwestorzy – dzwońcie, pytajcie – to nie kosztuje i nie zobowiązuje, a zawsze chętnie odpowiemy na pytania i poradzimy. Niech Wasze remonty, budowy i wykończenia mieszkań będą udane!

Autor: TAFLA wykończenia i remonty