Wykończenia wnętrz Wrocław telefon mail do firmy TAFLA wykończenia wnętrz

 
06 Mar

Fartuch kuchenny, czyli płytki pomiędzy meblami

Autor: TAFLA wykończenia i remonty

Dobre wykończenie wnętrza kuchni jest kluczowe, gdyż to właśnie w kuchni spędzamy bardzo dużo czasu. Stąd jakość i solidność prac wykończeniowych ma ogromne znaczenie. Prace kuchenne wymagają powierzchni odpornych na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Doskonałym rozwiązaniem są płytki gresowe, wykorzystywane zarówno do wykończenia posadzek jak i ścian w kuchni.

Wrocław - płytki w kuchni, wielki format, Tarnogaj

We Wrocławiu często słyszy się, że dobry kafelkarz wie, co zaproponować, by kuchnia była ładna i trwała. To prawda, często służymy radą i pomocą naszym klientom. Z drugiej strony coraz liczniej klienci zgłaszają się do nas z dokładnymi wytycznymi od projektantów wnętrz. Popularnym sposobem wykończenia wnętrza kuchni, szczególnie na ścianie, w pasie pomiędzy blatem roboczym a górnymi szafkami – są płytki ceramiczne.

Duży gres w kuchni

Przestrzeń ściany pomiędzy blatem roboczym a górnymi szafkami doczekała się wielu określeń – fartuch, pas kuchenny, ściana nadblatowa, itp. Jest to powierzchnia szczególnie narażona na kontakt z zabrudzeniami przy przygotowywaniu posiłków – przy krojeniu żywności jak warzywa czy mięsa, przy otwieraniu konserw, butelek, a później podczas gotowania, smażenia, pieczenia. Na ściany naszych kuchni trafiają obłoki gorącej pary, tłuszcze zwierzęce i roślinne, krople wina, chlapnięcia smakowitej zupy i wszelkie inne zabrudzenia towarzyszące sztuce kulinarnej właśnie w kuchni.

Dom pod Wrocławiem - czarna mozaika

Dlatego ściany kuchni powinny być wykończone w sposób trwały, odporny na zabrudzenia a przynajmniej umożliwiający łatwe ich usunięcie i doczyszczenie bez uszczerbku dla samej ściany. Nie dziwi więc, że we Wrocławiu, i nie ważne, czy są to remontowane mieszkania na Popowicach, czy nowe apartamenty na Krzykach albo eleganckie domy gdzieś na Ołtaszynie, Maślicach, Kuźnikach – wybiera się na kuchenne ściany płytki ceramiczne. Zwykle – glazurę, chociaż coraz częściej wielkoformatowy gres.

Piękne białe płytki w Kuchni na Jagodnie

Zawsze chciałam mieć w kuchni kafelki na ścianie. Podoba mi się faktura piaskowca – opowiada pani Joanna z Wrocławia. Dlatego wybrałam duże płytki gresowe, które wyglądają jak piaskowiec, a dzięki dużemu formatowi nie ma zbyt wiele fugi do czyszczenia. Jestem bardzo zadowolona z efektu – podkreśla pani Joanna.

Wzorzyste płytki na Gaju, po kapitalnym remoncie

Bogate wzornictwo płytek ceramicznych pozwala na osiągnięcie praktycznie każdego efektu. Od klasycznych wnętrz wykończonej kuchni w białych płytkach o gładkiej powierzchni po dynamiczną czarną szklaną mozaikę imitującą tłuczone szkło. Równie ładnie prezentują się płytki wzorzyste dopasowane kolorystyką do mebli kuchennych. We Wrocławiu popularnym sposobem ułożenia płytek na ścianie kuchni są również małe płytki formatu cegły, ale im poświęcimy osobny artykuł. W naszej praktyce spotykamy różne formaty, które staramy się na naszych stronach przybliżyć.

Klasyczne płytki jak kafle z pieca, na Stabłowicach

Szczególnie miło wspominamy kuchnię na Stabłowicach (i całe mieszkanie, i szalone psiaki i fantastycznych inwestorów), gdzie młodzi właściciele zdecydowali się na płytki w głębokim odcieniu zieleni. Niczym nieco przepalona i wiekowa ceramika - wyglądały jak żywcem zdjęte kafle z pieca od babci. Wspaniałe płytki i efekt wizualny, którego zdjęciem oddać nie sposób.

A na zakończenie przedstawiamy jedną z możliwości, jakie daje nam zastosowanie w kuchni płytek o formacie i wyglądzie cegły. Więcej przykładów prezentujemy w osobnym artykule pt. Płytki jak cegła, czyli klasyka na ścianie, dostępnym tutaj. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Beżowe płytki jak cegła w kuchni