Wykończenia wnętrz Wrocław telefon mail do firmy TAFLA wykończenia wnętrz

 
03 Mar

Przesunięcie drzwi wewnętrznych – czy to możliwe?

Autor: TAFLA wykończenia i remonty

Częstym zleceniem przy okazji prowadzenia we Wrocławiu wykończenia wnętrz lub remontu mieszkania jest przesunięcie otworu drzwi wewnętrznych lub ich zwężenie.

Czy można przesunąć otwór drzwi w ścianie – pytają zdesperowani inwestorzy, którym zabrakło czasami kilku ważnych centymetrów na wannę, szafę albo półki. Tak, można – odpowiadamy. Wszystko zależy jednak od specyfiki budynku, od rodzaju przegrody (ściany) w której znajduje się otwór drzwiowy oraz innych uwarunkowań jak np. otaczająca otwór drzwiowy instalacja.

Przesunięcie drzwi w ścianie nośnej

W nowych i starych budynkach jest to praktycznie niewykonywane ze względu na skomplikowany proces przygotowań ze strony inwestora, czyli właściciela mieszkania. Zmiana umiejscowienia otworu drzwi w ścianie nośnej oznacza dokonanie modyfikacji w konstrukcji budynku, a tym samym podlega przepisom prawa budowlanego. Przeprowadzenie takiej modyfikacji wymaga zamówienia u architekta projektu budowlanego, uzyskania pozwolenia na budowę oraz zatrudnienie kierownika budowy z Wrocławia czy okolic do poprowadzenia ekipy budowlanej.

Wyburzenie otworu drzwiowego w ścianie

Otwór drzwi w ścianie działowej przygotowany
do wyburzenia. Na zdjęciu widoczne odsłonięte
podtynkowe instalacje elektryczne. Taki
zakres prac wymaga doświadczenia i fachowej
ręki, ale inwestor nie musi występować
o pozwolenie budowlane.

Jest to swego rodzaju tor przeszkód i na dodatek kosztownych. Inwestor, któremu zabrakło kilku centymetrów na ulubiony obraz do przedpokoju, zazwyczaj znajduje na niego inne miejsce, zamiast uruchamiać procedurę przesuwania drzwi do salonu. Żadnej dokumentacji nie wymaga natomiast zmniejszenie światła otworu drzwi, kiedy jest on za szeroki czy za wysoki do naszych potrzeb.

Przesunięcie drzwi w ścianie działowej

Ne wymaga ono przygotowania dokumentacji ani występowania o pozwolenie budowlane, podobnie jak wypełnienie lub wykonanie nowego otworu na drzwi. Profesjonalna ekipa remontowa z Wrocławia bez trudu poradzi sobie z tym zagadnieniem. Ty – jako właściciel mieszkania czy domu – zapewnij dostęp do projektu, aby ustalić, czy i jak przebiegają instalacje w ścianach, na których będą prowadzone przeróbki. Może się zdarzyć, że wykonawca natknie się na nieoznaczone przewody elektryczne, rzadziej na nieoznaczoną instalację wodną czy kanalizacyjną.

Dlatego serdecznie doradzamy drodzy inwestorzy – dzwońcie, pytajcie – to nie kosztuje i nie zobowiązuje, a zawsze chętnie odpowiemy na pytania i poradzimy. Niech Wasze remonty, budowy i wykończenia mieszkań będą zawsze udane!

Autor: TAFLA wykończenia i remonty