Wykończenia wnętrz Wrocław telefon mail do firmy TAFLA wykończenia wnętrz

 
04 Mar

Zabezpieczenie schodów drewnianych na czas remontu

Autor: TAFLA wykończenia i remonty

Masz piękne schody drewniane, ale to ciągle nie koniec remontu. Może czeka Cię układanie płytek ceramicznych w łazience? Wykończenia wnętrz jeszcze potrwają. Nie raz i nie dwa trzeba będzie jeszcze wnieść sprzęty i materiały budowlane na piętro. Kurzu i brudu nie da się uniknąć, czasami coś wypadnie z rąk - ot, budowlana codzienność. Jak dobrze zabezpieczyć schody aby przetrwały bez zniszczeń?

Pomysłów i sposobów jest wiele. My podajemy rozwiązanie sprawdzone w praktyce podczas wykończenia wnętrz mieszkań we Wrocławiu. Poniższa metoda pozwala zabezpieczyć schody przed gipsowym pyłem, przed twardymi okruchami z materiałów budowlanych, przed uderzeniami ostrych i twardych krawędzi (np. przez upadające narzędzia, wiertła, metalowe profile) a przede wszystkim przed intensywnym ruchem ekipy budowlanej.

Schody drewniane po remoncie, dobrze zabezpieczone.

Schody drewniane po intensywnych pracach
budowlanych. Na schodach operowali regipsiarze,
tynkarze z gładziami, malarze i elektrycy.
Na pierwszym planie łącznik biegów, wyznaczający
duszę schodów.

Krok pierwszy - zakupy

Na początek spróbuj oszacować wymiary swoich schodów - ilość, szerokość i wysokość stopni, długość i wysokość barierki. Sporządź listę zakupów:

  • taśma malarska syntetyczna - przypomina foliową taśmę izolacyjną, jest przeważnia biała lub żółtawa, ma na powierzchni wyraźną fakturę tkaniny,
  • podkład z gąbki do paneli podłogowych - kupuje się go na metry lub w rolkach,
  • podkład ekologiczny (eko-płyty) do paneli podłogowych, kupuje się go na sztuki lub w paczkach,
  • folia bąbelkowa w rolkach, kupuje się ją na metry lub w rolkach,
  • nożyk do tapet.

Jak zabezpieczyć schody drewniane

Na początku oczyść schody z wszelkich pyłów czy wilgoci.

1. Właściwe zabezpieczanie rozpocznij od podkładu z gąbki (nie mylić z pianką, która jest krucha i łamliwa). Dla każdego schodka przytnij gąbkę w ten sposób, aby pokrywała powierzchnię stopnia i zachodziła na jego brzeg i dalej na niższy podstopień. Taśmą ochronną przyklej gąbkę do drewna. Jeśli trzeba, zrób z taśmy długie pętle, dzięki czemu zyskasz efekt klejenia dwustronnego. Szczególnie w obrębie progów.

Nie stosuj zwyczajnej taśmy dwustronnej, gdyż później będzie ją bardzo trudno usunąć. Nie polecamy również papierowej taśmy malarskiej, która może się mocno zwulkanizować z drewnem i usuwanie taśmy po dłuższym niż parę dni okresie może zostawić trwałe znaki na schodach.

2. Na tak przygotowanie schody połóż podkłady z eko-płyty przycięte dokładnie na wymiar stopni.

3. Folię bąbelkową przyklejaj od samej góry schodów, pęcherzykami do spodu, schodząc w dół. Przygotuj kawałki, które pokryją jednocześnie kilka stopni. Z taśmy ochronnej przygotuj dwustronne kółka i staraj się przyklejać na początku folię do podstopni oraz do drewnianych płaszczyzn przy ścianie tak, aby ściśle przylegała do powierzchni i nie miała zbytniego luzu. Tak przyklejoną folię możesz dodatkowo powzmacniać pasami z taśmy ochronnej od zewnątrz i na progach stopni. W tym przypadku - im więcej tym lepiej.

4. Na koniec zabezpiecz barierkę, poręcz czy balustradę, narzucając folię bębelkową i przyklejając ją w kilku miejscach od wewnętrznej strony. Szczególnę uwagę zwróć na tzw. duszę, o ile występuje w Twoim modelu schodów. Jako element wystający będzie bardziej narażona na obicia, więc warto owinąć ją grubszą warstwą folii i taśmy.

Tak zabezpieczone schody będą odporne na zniszczenia podczas dalszego wykończenia wnętrz z Wrocławia lub okolic, oczywiście nie bezwarunkowo. Dobrze jest uprzedzić ekipę budowlaną o swojej trosce o schody i poprosić o ostrożniejsze niż zwykle poruszanie się po nich, czy stosowanie drewnianych podkładów pod drabinę lub inne sprzęty, które trzeba będzie akurat ustawić na stopniach. Z pewnością nie da się uniknąć niektórych śladów po pracach budowlanych w trakcie wykończenia wnętrz w samym Wrocławiu. Sęk w tym, aby były one jak najmniej widoczne, a schody pozostały niezniszczone, co niestety nie zawsze oznacza "nietknięte".

Ile to kosztuje?

Opisany powyżej sposób zabezpieczenia schodów jest nieco pracochłonny i wymaga niewielkiego nakładu finansowego.

  • Przeciętne schody o szerokości 80 cm i 16 stopniach mogą wymagać:
  • 2 rolki folii bąbelkowej - 50 zł
  • 1 paczka podkładów ekologicznych - 50 zł
  • 12 mb podkładu gąbkowego - 100 zł
  • 3-4 rolki taśmy ochronnej - 30 zł

Biorąc pod uwagę, że nasze schody kosztowały przynajmniej 10.000 zł i chcemy, żeby służyły na długie lata, wydatek rzędu 230 zł należy po prostu wliczyć w koszty realizacji wykończenia wnętrz.

Życzymy więc Państwu pomyślnego remontu i pełnej satysfakcji z użytkowania dobrze zabezpieczonych na czas robót drewnianych schodów, zapraszając do skorzystania z polecanych usług firmy TAFLA wykończenia i remonty.