07-03-22

Jak malować farbą sufitową?

farba sufitowa przy wykonczeniu mieszkania

Czym się kierować przy wyborze farby sufitowej?

Kiedy próbujesz wybrać idealny kolor farby do sufitu, musisz pamiętać o kilku czynnikach.

Po pierwsze, warto zastanowić się nad ogólnym kierunkiem, w jakim ma być utrzymany pokój. Na przykład, sypialnia będzie miała prawdopodobnie bardziej skromny schemat kolorów niż pokój rodzinny lub kuchnia. Następnie zastanów się nad jasnością pomieszczenia. Ogólnie rzecz biorąc, jaśniejszy kolor sprawi, że pomieszczenie będzie cieplejsze i bardziej zachęcające.

Jak malować sufit?

Malowanie sufitu nie różni się wiele od malowania każdej innej ściany w domu. Będziesz chciał użyć tych samych materiałów, tych samych technik, a przede wszystkim - tej samej farby! Postępuj zgodnie z poniższymi 5 krokami, aby mieć pewność, że za każdym razem uzyskasz wspaniały, profesjonalnie wyglądający efekt końcowy:

  • Przygotuj powierzchnię - Zanim w ogóle zaczniesz myśleć o malowaniu sufitu, musisz upewnić się, że powierzchnia jest czysta i gotowa. Upewnij się, że z powierzchni usunięto cały kurz i zanieczyszczenia, zwłaszcza w miejscach, które będą trudne do oczyszczenia, takich jak okolice opraw oświetleniowych, otworów wentylacyjnych i innych elementów wyposażenia.
  • Nałóż podkład - Gdy powierzchnia jest już czysta, możesz przystąpić do nakładania pierwszej warstwy farby. Ponieważ sufity są zwykle wyższe niż ściany, do malowania sufitów będziesz chciał użyć podkładu wyższej jakości niż do ścian. Najlepiej użyć podkładu zewnętrznego przeznaczonego do stosowania w środowiskach o wysokiej wilgotności i dużym zapyleniu - sufity są bowiem szczególnie zakurzone! Jeśli nie zdecydujesz się na użycie podkładu zewnętrznego, upewnij się, że jest to wysokiej jakości podkład do wnętrz, przeznaczony do stosowania w wilgotnych środowiskach, takich jak piwnice i wilgotne ściany. Jeśli sufit jest narażony na nadmierną wilgoć, należy użyć innego podkładu.
  • Nałóż warstwę podkładową - Gdy podkład jest już suchy, czas na nałożenie farby bazowej! Ponownie, ze względu na większą wilgotność sufitu w porównaniu ze ścianami, do malowania sufitów należy użyć farby o większej gęstości. Dobrym rozwiązaniem jest użycie farby o półpołysku lub wysokim połysku, ponieważ będzie ona wyglądać świetnie i będzie odporna na odpryskiwanie o wiele lepiej niż farba o niskim połysku.
  • Dodaj elementy wykończeniowe - Gdy farba wyschnie, nadszedł czas na wykończenie. Wyczyść i napraw wszelkie niedoskonałości sufitu, takie jak łopatki wentylatora sufitowego, oprawy oświetleniowe lub inne elementy wyposażenia. Należy również zadbać o powierzchnie malowane, które mogą być zakurzone, zadrapane lub zabrudzone, np. wokół listew przypodłogowych. Aby uzyskać najbardziej profesjonalny efekt, na całą pomalowaną powierzchnię należy nałożyć warstwę bezbarwnego lakieru.
malowanie sufitu

Jak przygotować powierzchnię pod malowanie?

Najtrudniejszą częścią malowania sufitu są zawsze prace przygotowawcze! Aby uzyskać gładkie, doskonałe wykończenie, musisz najpierw oczyścić, przeszlifować i przygotować powierzchnię.

Najlepiej jest wypożyczyć papier ścierny do usuwania powłok lub szlifierkę elektryczną. Szlifierka do usuwania izolacji jest najlepsza do szlifowania betonu lub tynku, a szlifierka elektryczna do drewna, muru i innych twardych powierzchni.

Jeśli nie masz dostępu do szlifierki, możesz spróbować użyć wiertarki elektrycznej z przystawką do szlifowania cementu lub młotka i dłuta, aby usunąć wszelkie niedoskonałości powierzchni. Po usunięciu wszelkich niedoskonałości można przystąpić do kolejnego kroku!

Jakie są rodzaje farb sufitowych?

Istnieje wiele różnych rodzajów farb do różnych rodzajów powierzchni, ale jakie dokładnie są rodzaje farb do malowania sufitów? Główne rodzaje farb do malowania sufitów to:

  • Farba do powierzchni fakturowanych - jeśli sufit ma fakturowane wykończenie, takie jak fakturowany tynk lub fakturowana płyta gipsowo-kartonowa, należy użyć farby przeznaczonej specjalnie do powierzchni fakturowanych. Tego typu farby są zaprojektowane tak, aby nadać sufitowi wygląd zużytego!
  • Farba do mokrych powierzchni - jeśli sufit nie jest wykonany wyłącznie z suchej zabudowy, ale ma kilka płatów mokrego tynku, warto użyć farby o wyższej klasie odporności na wodę.
  • Farba do miejsc słabo widocznych - jeśli sufit nie jest widoczny i chcesz, aby tak pozostało, wybierz farbę o niskim współczynniku odbicia światła, zawierającą co najmniej 70% pigmentu odbijającego światło.

Autor artykułu Adam_31

Komentuj

Share

Ostatnie wpisy

Od czego zacząć wykończenie wnętrz nowego domu

Wnętrze nowego domu to bardzo ważny element. Zanim zaczniesz urządzać swój nowy dom, musisz wziąć pod uwagę ws

Autor artykułu Adam_31

Jak zabezpieczyć drewniane schody przed uszkodzeniami?

Jak zabezpieczyć drewniane schody podczas malowania? Istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o zabezpiecz

Autor artykułu Adam_31

Co zrobić gdy chcemy wyburzyć ściankę działową?

Jak zamontować drzwi po wyburzeniu ścianki działowej? Jeśli niedawno usunąłeś ścianę dzielącą Twój s

Autor artykułu Adam_31

Usterki od dewelopera co zrobić?

Czy mogę żądać zwrotu pieniędzy za usterki od dewelopera? W większości przypadków nie. Kupując dom,

Autor artykułu Adam_31
Loading...