Od czego zacząć wykończenie wnętrz nowego domu
Wnętrze nowego domu to bardzo ważny element. Zanim zaczniesz urządzać swój nowy dom, musisz wziąć pod uwagę ws
Kiedy po raz pierwszy skontaktujesz się z deweloperem, aby rozpocząć poszukiwania mieszkania, prawdopodobnie zostaniesz powitany przez agenta. Upewnij się, że osoba ta wie, że jesteś zainteresowany wynajęciem mieszkania od dewelopera. W ten sposób agent będzie mógł skierować Cię do odpowiedniej osoby z zespołu.
Zazwyczaj proces rozpoczyna się od wypełnienia wniosku. Jeśli szukasz nowego domu lub mieszkania na wynajem, w ten sposób deweloper będzie mógł poznać Cię jako osobę. Wymagane będzie także podanie danych konta bankowego i innych informacji finansowych.
Po wypełnieniu wniosku i uiszczeniu opłaty, wniosek trafi do działu zakupów. Twojemu wnioskowi zostanie nadany numer śledzenia, podobnie jak w przypadku koszyka zakupów online.
Zanim zaczniesz oglądać mieszkania, musisz uzyskać numer protokołu z inspekcji dla swojego projektu. Numer ten możesz uzyskać od kierownictwa w miejscu, w którym obecnie mieszkasz.
Twój numer protokołu inspekcji umożliwia deweloperowi umawianie się z Tobą na inspekcje. Należy pamiętać, że w zależności od złożoności projektu i liczby wymaganych kontroli może to potrwać kilka miesięcy.
Kiedy nadejdzie czas inspekcji, przedstawiciel dewelopera pojawi się na terenie nieruchomości wraz z przedstawicielem wydziału budownictwa. Celem inspekcji jest upewnienie się, że projekt jest zgodny z przepisami prawa budowlanego.
Przede wszystkim należy się upewnić, że konstrukcja podłóg i ścian oporowych jest zgodna z przepisami. Dotyczy to takich kwestii, jak grubość betonu, kąt nachylenia prętów zbrojeniowych oraz to, czy grunt jest wystarczająco stabilny, aby utrzymać budynek.
Przed rozpoczęciem budowy należy zlecić wykonanie badania gruntu i inwentaryzacji budowlanej nieruchomości. Celem tych kontroli jest upewnienie się, że nieruchomość spełnia standardy miasta, w którym jest położona.
Po drugie, będziesz chciał się upewnić, że balkony i tarasy również są zgodne z przepisami budowlanymi. Należy przy tym pamiętać, że w wielu miastach obowiązuje limit maksymalnej wysokości konstrukcji. Zazwyczaj jest to od 10 do 15 stóp. Jeżeli projekt ma przekroczyć ten limit, konieczne będzie uzyskanie zaawansowanego pozwolenia.
Przepisy budowlane określają także liczbę stóp kwadratowych dozwolonych na każdym poziomie oraz liczbę poziomów, jakie może mieć konstrukcja. Ograniczenia te można sprawdzić w kodeksie danego miasta w Internecie.
Po trzecie, trzeba się upewnić, że system grzewczy spełnia wymagania. Obejmuje to upewnienie się, że wszystkie grzejniki i rury są w dobrym porządku, że wszystkie zawory i rury są zabezpieczone i że w systemie nie ma żadnych przecieków.
Przepisy dotyczące systemu grzewczego różnią się w zależności od miasta. Zazwyczaj informacje te można znaleźć w Internecie, w sekcji dotyczącej mediów w przepisach budowlanych danego miasta.
Po czwarte, trzeba się upewnić, że wszystkie okna i parapety w projekcie są w dobrym stanie. Dotyczy to takich kwestii, jak to, czy ramy okienne są zdrowe konstrukcyjnie, czy szkło jest hartowane i czy parapety są nienaruszone.
Jeśli wymieniasz okna, musisz także upewnić się, że fundamenty budynku zostały zmodernizowane tak, aby można było na nich zamontować nowe fundamenty. Okna i parapety mogą być źródłem gnicia i pleśni. Przed zakupem należy się upewnić, że są w dobrym stanie.
Często można stwierdzić, jak dawno temu zostało wybudowane mieszkanie, patrząc na jakość konstrukcji. Chociaż należy być ostrożnym przy kupowaniu nowo wybudowanego lokalu, to jednak można uzyskać pewne informacje na podstawie ścian i sufitów.
Jeśli okaże się, że ściany i sufity zostały źle wykonane, powinieneś być w stanie odzyskać pieniądze od wykonawcy. W niektórych stanach można nawet złożyć skargę do władz, jeśli budynek nie spełnia norm.
Innym sygnałem, że wykonawca mógł nie wykonać starannej pracy, jest pojawienie się w mieszkaniu widocznych oznak wilgoci. Często można to stwierdzić, szukając osuwającego się tynku i/lub widocznej pleśni.
Kiedy oglądasz ofertę, upewnij się, że znasz szczegóły dotyczące interesującego Cię mieszkania, w tym wszelkie specjalne funkcje i urządzenia. Warto też znać metraż mieszkania, urządzenia, które są na wyposażeniu, oraz okres najmu.
Dobrze jest też sprawdzić umowę sprzedaży budynku, aby dowiedzieć się, czy nie ma w niej wyróżnionych elementów, których nie ma w mieszkaniu, które oglądamy. Warto też porównać powierzchnię kwadratową podaną w umowie z powierzchnią podaną w umowie sprzedaży.
Jeśli masz agenta nieruchomości, możesz zapytać ich, czy mogą sprawdzić umowę sprzedaży dla Ciebie. Chociaż większość pośredników chętnie to zrobi, upewnij się, że nie mają one żadnych konfliktów interesów, które uniemożliwiłyby Ci całkowicie przejrzyste z nimi.
Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie inspekcji domu w każdym nowym budynku, który kupujesz, ale jest to jeszcze ważniejsze, jeśli kupujesz niewykończone mieszkanie.
Upewnij się, że tablica elektryczna jest w dobrym stanie, sprawdzając napięcia i pobór prądu przez wszystkie urządzenia. W razie wątpliwości zawsze można skontaktować się z wykonawcą budynku i poprosić go o sprawdzenie instalacji.
Również w przypadku widocznych śladów wilgoci lub innych usterek, często można poinformować o tym wykonawcę odpowiedzialnego za instalację. Jeśli okablowanie wydaje się być w dobrym stanie, ale nie ma śladów instalacji wykonanej przez inwestora, powinieneś mieć możliwość uzyskania zwrotu nadpłaconych kosztów.
Niektóre miasta wymagają, by pewne zanieczyszczenia nie przekraczały określonych limitów, by móc sprzedać lub wybudować mieszkanie. Na przykład, w niektórych miastach ołów nie może przekraczać określonych poziomów, aby można było wybudować budynek. Jeśli miasto wymaga systemu filtrowania wody, upewnij się, że filtr jest aktualny i że woda jest zdatna do picia (nie mylić z bezpieczną, co omówimy poniżej).
Jeśli nie ma widocznych oznak usterek, ale wiesz, że nieruchomość jest wciąż nowa, często możesz zlecić wykonawcy odpowiedzialnemu za system wodny sprawdzenie go dla pewności. Jeśli woda nie nadaje się do picia (tzn. może zawierać bakterie lub pasożyty), powinieneś mieć możliwość uzyskania zwrotu kosztów instalacji.
Często zdarza się, że w mieszkaniach występują problemy z wydajnością wentylacji. Może się tak zdarzyć, jeśli okna i drzwi nie są prawidłowo zamontowane lub jeśli ich rozmiar jest nieodpowiedni.
W większości przypadków będziesz w stanie stwierdzić, czy tak jest, szukając śladów pleśni na ścianach i sufitach. Jeśli nie ma śladów pleśni, a wiesz, że nieruchomość jest wciąż nowa, często możesz zlecić wykonawcy instalacji HVAC jej sprawdzenie, aby mieć pewność.
Powodzenie systemu kanalizacyjnego w dużej mierze zależy od jakości instalacji na linii posesji. Należy upewnić się, że rury są prawidłowo podłączone do linii posesji i że nie ma widocznych śladów usterek.
Jeśli wiesz, że nieruchomość jest nowa, ale nie ma widocznych śladów usterek, często możesz zlecić hydraulikom kontrolę, aby się upewnić. W ciągu pierwszych kilku miesięcy użytkowania należy spodziewać się pewnych problemów, jednak niesprawna instalacja kanalizacyjna to znak, że budynek może nie być dobrze zbudowany lub nie jest bezpieczny na wypadek trzęsienia ziemi.
Ważne jest, aby upewnić się, że Twoje nowe miejsce zamieszkania jest równe. Ułatwi to poruszanie się w nim, a także sprawi, że przewody wodno-kanalizacyjne i elektryczne będą przebiegać we właściwej linii.
Często można stwierdzić, czy miejsce jest wypoziomowane, szukając pionowych i poziomych rozbieżności (np. drzwi wejściowe są zawsze trochę krzywe). Jeśli miejsce jest pochyłe, może to oznaczać problem z fundamentami lub nachyleniem terenu.
Innym ważnym kątem jest kąt utworzony przez ściany w miejscu, w którym przecinają się one z podłogą. Częstym błędem jest to, że ściany mijają się z podłogą o kilka centymetrów.
W przypadku pionów i poziomów powinieneś być w stanie stwierdzić, czy miejsce jest wypoziomowane, mierząc je za pomocą linijki i kątomierza. Jeśli miejsce nie jest wypoziomowane, powinieneś być w stanie dokonać niezbędnych poprawek, aby je wypoziomować.
Podobnie jak w przypadku ścian i sufitów, często można stwierdzić, jak długo mieszkanie było budowane, patrząc na jakość wykonania płyt gipsowo-kartonowych.
Oczywistymi oznakami źle zamontowanej płyty są widoczne pęknięcia i szwy, a także tynk, który wydaje się odchodzić od ściany. Jeśli zauważysz takie oznaki, często możesz dla pewności zlecić wykonawcy odpowiedzialnemu za instalację sprawdzenie jej.
Jeśli nie widzisz żadnych widocznych oznak problemu, możesz dla pewności zlecić wykonawcy przeprowadzenie Powierzchniowej Kontroli Ultradźwiękowej (SUI) na ścianach, sufitach i/lub podłogach w mieszkaniu.
Ważne jest, by upewnić się, że drzwi wewnętrzne i zewnętrzne są prawidłowo zamontowane, ponieważ od tego zależy, czy będą one chronić przed hałasem i/lub zanieczyszczeniami.
Drzwi powinny dać się swobodnie otwierać bez zacinania się lub skrzypienia w otworze. Jeśli drzwi się zacinają, przy otwieraniu będzie słychać skrzypienie. Jeśli drzwiczki są chybotliwe, podczas otwierania będą wydawać stukający dźwięk.
W przypadku widocznych oznak usterek, dla pewności należy zlecić wykonawcy odpowiedzialnemu za montaż kontrolę.
Powinieneś mieć możliwość bezproblemowego otwarcia szafy i/lub okien w pomieszczeniach, a samo pomieszczenie powinno mieć odpowiednie wymiary.
Często można to sprawdzić, patrząc na wymiary podane w ofercie. Jeśli wymiary są nieprawidłowe, dla pewności powinieneś mieć możliwość sprawdzenia ich przez wykonawcę odpowiedzialnego za instalację.