07-05-22

Usterki od dewelopera co zrobić?

Usterki od dewelopera przy odbiorze mieszkania

Czy mogę żądać zwrotu pieniędzy za usterki od dewelopera?

W większości przypadków nie. Kupując dom, nie kupujesz niedokończonego produktu. Płacisz za określoną ilość wykończonych metrów kwadratowych. Jeśli deweloper jest odpowiedzialny za wady, to nie jest to odpowiedzialność kupującego. Deweloper powinien usunąć wady we własnym zakresie przed przekazaniem domu właścicielowi.

Czasami jednak kupujący może zażądać zwrotu pieniędzy za konkretną wadę po zakupie domu. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy kupujący odkryje istotny problem po wprowadzeniu się do domu. Na przykład, kupujący odkrywa, że w domu są termity lub inna poważna wada konstrukcyjna. W takich sytuacjach kupujący może zgłosić roszczenie do firmy ubezpieczeniowej sprzedającego. Nabywca może być w stanie uzyskać od firmy ubezpieczeniowej zwrot ceny zakupu, kosztów zamknięcia transakcji i innych wydatków.

Co jeśli deweloper nie usuwa usterek?

Niestety, wielu deweloperów nie bierze na siebie odpowiedzialności za wady budowlane. W wielu przypadkach będą twierdzić, że wady są "normalne" w nowym budownictwie lub że kupujący powinien był sprawdzić dom przed zakupem. W innych przypadkach deweloper twierdzi, że nie jest odpowiedzialny, ponieważ kupujący zatwierdził plany.

W najlepszym wypadku deweloper sam usunie niektóre z usterek. W niektórych przypadkach deweloper nie zrobi nic, a usterki będą się z czasem powiększać. W najgorszym wypadku wady będą się pogłębiać i kupujący będzie musiał odebrać dom.

Łatwym sposobem na uniknięcie takiego scenariusza jest poproszenie dewelopera o podpisanie oświadczenia, w którym przyzna, że dom ma wady. Jeśli deweloper nie zgadza się na podpisanie oświadczenia, należy ponownie rozważyć współpracę z nim. W końcu deweloper, który nie bierze odpowiedzialności za wady domu, nie zasługuje na to, by być jego właścicielem.

Jakie usterki powinienem zgłosić deweloperowi przy odbiorze?

Prawie każde większe stowarzyszenie budownictwa mieszkaniowego publikujemy listę typowych usterek. Są to usterki, które powinieneś zgłosić deweloperowi przy odbiorze domu. Oto kilka przykładów:

 • Uszkodzenia spowodowane przez wodę - Bez względu na to, jak mały jest wyciek, należy zgłosić go deweloperowi. Jeśli przeciek jest w urządzeniach, ścianach lub szafkach, zgłoś to. Nawet jeśli wyciek jest w garażu, piwnicy lub na strychu, zgłoś to. Większość gwarancji mieszkaniowych obejmuje szkody spowodowane przez wodę. Bez względu na to, jak mały jest wyciek, zgłoś go inwestorowi. Jeśli przeciek jest w urządzeniach, ścianach lub szafkach, zgłoś to. Nawet jeśli przeciek jest w garażu, piwnicy lub na strychu, zgłoś go. Większość gwarancji na dom obejmuje szkody spowodowane przez wodę.
 • Problemy z fundamentami. Większość nabywców domów nie sprawdza fundamentów przed zamknięciem transakcji. Pamiętaj, aby zgłosić wszelkie pęknięcia lub osiadanie fundamentów.
 • Problemy z dachem - Należy zgłaszać wszelkie oznaki przeciekania lub uszkodzenia dachu. Dotyczy to luźnych gontów, szczelin w gontach i brakujących gontów. Sprawdź, czy na suficie i ścianach w pobliżu dachu nie ma plam wody.
 • Zgłoś wszelkie oznaki przeciekania lub uszkodzenia dachu. Dotyczy to luźnych gontów, szczelin w gontach i brakujących gontów. Sprawdź, czy na suficie i ścianach w pobliżu dachu nie ma plam wody.
 • Problemy z ogrzewaniem/chłodzeniem - Należy zgłaszać wszelkie nietypowe odgłosy, zapachy lub wahania temperatury pochodzące z systemu ogrzewania lub chłodzenia. Jeśli zauważysz przeciek lub fragment dachu, który jest znacznie chłodniejszy niż reszta pomieszczenia, zgłoś to.
 • Zgłaszaj wszelkie nietypowe hałasy, zapachy lub wahania temperatury pochodzące z systemu grzewczego lub chłodniczego. Jeśli zauważysz nieszczelność lub fragment dachu, który jest znacznie chłodniejszy niż reszta pomieszczenia.
 • Problemy z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi - Należy zgłaszać wszelkie nagłe zmiany ciśnienia lub przepływu wody. Może to być oznaką nieszczelności w instalacji.
  Zgłaszaj wszelkie nagłe zmiany ciśnienia lub przepływu wody. Może to być oznaką nieszczelności w przewodzie.
 • Problemy z instalacją elektryczną - Należy zgłaszać wszelkie problemy z instalacją elektryczną w domu. Obejmuje to odsłonięte przewody, przerwane przewody i wadliwe przewody. Jeśli zauważysz zapach spalenizny, migoczące światło lub część domu pozbawioną prądu.
deweloper mieszkania

Czy mogę odmówić przyjęcia mieszkania?

Tak, możesz odmówić przyjęcia mieszkania od dewelopera. Chociaż kupujesz dom i płacisz za niego z góry, deweloper jest nadal odpowiedzialny za to, aby dom nadawał się do zamieszkania i spełniał wszystkie wymagania przepisów budowlanych i regulacji.

Jeśli nie podoba Ci się dom, który został Ci dostarczony, możesz odmówić jego przyjęcia. Jeśli to zrobisz, poniesiesz dwie kary. Stracisz swój zadatek oraz zostaniesz obciążony dodatkową opłatą za "szkody spowodowane odrzuceniem domu przez Kupującego".

Powinieneś zapoznać się z tymi warunkami przed podpisaniem umowy. Jeśli nie uzyskasz rozwiązania od dewelopera, rozpocznij spór za pośrednictwem swojego adwokata.

Jakie są najczęstsze usterki deweloperów?

Zebraliśmy listę najczęstszych usterek, których możesz się spodziewać po deweloperach. Problemy te nie są ograniczone do konkretnego typu dewelopera. Każdy programista może być narażony na te problemy.

 • Niekompletna budowa: Budowa to skomplikowany proces, który wymaga wielu umiejętności. Może się zdarzyć, że inspektorzy przeoczą pewne drobne problemy z konstrukcją budynku. Jednak w większości przypadków, gdy o tym słyszymy, dom nie nadaje się do zamieszkania.
 • Brak ujawnienia informacji: Podczas procesu budowy nie powinno być żadnych niespodzianek. Każdy deweloper powinien w dobrej wierze starać się być tak przejrzysty, jak to tylko możliwe. Zdarzają się jednak tacy, którzy chcą wprowadzić w błąd. W takich przypadkach należy zgłosić dewelopera do odpowiednich władz. Należy również sprawdzić wszelkie skargi złożone na dewelopera. W razie wątpliwości należy korzystać z usług sprawdzonego wykonawcy.
 • kryte koszty: Wszyscy deweloperzy pobierają opłaty za swoje usługi. Niektórzy mogą pobierać opłaty za elementy, które nie są potrzebne. Upewnij się, że z góry wiesz, za co płacisz. Ponadto należy uzyskać dokładne kwoty na piśmie.
 • Kwestie pozwoleń budowlanych: Budowa wymaga uzyskania wielu pozwoleń. Jeśli proces uzyskiwania pozwoleń nie jest przestrzegany, realizacja projektu może się opóźnić. Jednak w większości przypadków, gdy o tym słyszymy, dom nie nadaje się do zamieszkania.
 • Naprawy są droższe: Naprawy prawie zawsze są droższe niż te, które obejmuje gwarancja domu. Dzieje się tak dlatego, że gwarancja na dom obejmuje tylko części zamienne, a nie robociznę. W kontaktach z wykonawcami należy pamiętać o tym, by uzyskać wszystko na piśmie. Może to być tak proste, jak zawarcie odrębnej umowy określającej koszt naprawy.

Jakie usterki deweloper powinien naprawić przy odbiorze mieszkania?

To zależy od konkretnych usterek, które znalazłeś podczas inspekcji. Jeśli chcesz, żeby deweloper naprawił poniższe, upewnij się, że poruszysz je podczas negocjacji:

 • Drobne usterki hydrauliczne, takie jak cieknący kran.
 • Źle rozmieszczone gniazdka, przełączniki lub światła.
 • Źle zamontowane szafki lub półki.
 • Zadrapania lub plamy na ścianach.

Autor artykułu Adam_31

Komentuj

Share

Ostatnie wpisy

Od czego zacząć wykończenie wnętrz nowego domu

Wnętrze nowego domu to bardzo ważny element. Zanim zaczniesz urządzać swój nowy dom, musisz wziąć pod uwagę ws

Autor artykułu Adam_31

Jak zabezpieczyć drewniane schody przed uszkodzeniami?

Jak zabezpieczyć drewniane schody podczas malowania? Istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o zabezpiecz

Autor artykułu Adam_31

Co zrobić gdy chcemy wyburzyć ściankę działową?

Jak zamontować drzwi po wyburzeniu ścianki działowej? Jeśli niedawno usunąłeś ścianę dzielącą Twój s

Autor artykułu Adam_31
Loading...