29-01-22

Wskazówki dotyczące układania płytek, gresu i terakoty

Ukladanie glazury gresu terakoty

Jakie są zalety i wady poszczególnych materiałów podłogowych?

Ważne jest, aby najpierw zrozumieć różnice pomiędzy różnymi rodzajami podłóg, aby móc podjąć świadomą decyzję w odniesieniu do swojego projektu. Oto podstawowe zalety i wady najbardziej popularnych rodzajów podłóg:

Drewno: Podłoga drewniana jest uniwersalna, trwała i ma ciepły kolor. Jednak nie izoluje ona dobrze i może się bardzo nagrzewać w bezpośrednim słońcu. Bardzo łatwo się też rysuje, więc nogi mebli należy trzymać pod przykryciem.

Dywan: Włókno syntetyczne jest zarówno tanie, jak i trwałe w kolorze, co oznacza, że nie blaknie i nie brudzi się łatwo. Nie jest jednak trwałe i z czasem traci swój wzór i kolor.

Kamień: Jest to naturalny materiał podłogowy, który występuje we wszystkich formach i stylach. Jest to bardzo trwała i odporna na zużycie opcja podłogowa, która nie ulega łatwo plamom. Jest jednak ciężki, a położenie dużej ilości kamienia wymaga dużej powierzchni.

Tworzywo sztuczne: Jest to lekka podłoga, łatwa w montażu i utrzymaniu. Nie jest jednak tak trwała jak kamień czy twarde drewno.

Jak uniknąć błędów przy układaniu glazury gresu czy terakoty?

Jeśli chcesz uniknąć błędów podczas układania gresu lub terakoty, musisz upewnić się, że rozumiesz cały proces. Jest wielu początkujących, którym wydaje się, że wystarczy zmienić glazurę na terakotę i już. To nie jest tak. Oba materiały wymagają różnych procesów i innego sprzętu. Jeśli będziesz skąpić na narzędziach lub źle wszystko wykonasz, możesz skończyć z naprawdę brzydką pracą. Oto 4 błędy, których zdecydowanie należy unikać:

 • Wybranie niewłaściwego rodzaju płytek lub terakoty. Nie zgaduj, jeśli nie masz pewności. Zapytaj w sklepie, w którym kupujesz płytki, czy wiedzą, jaki rodzaj płytek kupujesz.
 • Nieprzygotowanie podłoża . Upewnij się, że podłoże jest wolne od wszelkich przeszkód, które mogą utrudniać układanie płytek. Mogą to być gwoździe, śruby lub inne metalowe przedmioty, które mogą porysować lub wgnieść płytki.
 • Upewnij się, że przeczytałeś instrukcje na torbie i pudełku z płytkami ceramicznymi lub puszce z terakotą. Jeśli ich nie rozumiesz, nie ignoruj ich. Zapytaj kogoś, kto wie, co robi.
 • Nieczyszczenie podłogi . Po ułożeniu płytek lub wykonaniu projektu z terakoty należy pamiętać o wyczyszczeniu podłogi. Jeśli tego nie zrobisz, brud i żwir osadzą się w płytkach i w krótkim czasie powstanie na nich prawdziwy bałagan.
ukladanie plytek

Jakie są najczęstsze błędy przy układaniu glazury gresu czy terakoty?

 • Nieprzestrzeganie wzoru. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas układania płytek gresowych lub terakotowych jest nieprzestrzeganie wzoru. Podczas układania płytek gresowych należy upewnić się, że liczba i rodzaj płytek są takie same jak w szablonie. Odejście od wzoru może skutkować powstaniem nierównej podłogi.
 • Nieprzygotowanie ścian lub podłogi. Układając płytki gresowe lub terakotę, należy upewnić się, że ściany lub podłoga, na której układa się płytki, są wolne od dziur i pęknięć. Należy również upewnić się, że powierzchnia jest czysta i gładka. Jeśli ściana lub płytki nie są w dobrym stanie, będą się rysować i wykazywać oznaki zużycia.
 • Nieczyszczenie powierzchni. Powierzchnia, na której układane są płytki, musi być czysta i wolna od tłuszczu i żwiru. Upewnij się, że ściany zostały umyte mechanicznie, a jeśli układasz płytki gresowe, wyczyść powierzchnię, na której zamierzasz je położyć. Brudna powierzchnia spowoduje osadzanie się brudu i żwiru w płytkach, co sprawi, że będą one wyglądały na brudne.

Jak układać glazurę?

Zanim zaczniesz układać płytki, musisz przygotować powierzchnię, usuwając stare płytki i nakładając nową warstwę wodoodpornego cementu lub fugi. Po dokładnym wyschnięciu podłogi lub ściany można przystąpić do układania płytek.

 • Do rozprowadzania kleju i układania płytek należy używać pacy, a nie rąk.
 • Między płytkami należy zostawić odstępy 1/4-1/2".
 • Jedną ręką przytrzymaj płytkę, a drugą rozprowadź klej.
 • Pozostawić płytkę do związania na co najmniej 72 godziny, a następnie przejść do następnej.

Jak układać terakotę?

 • Upewnij się, że płytki są ułożone prawidłowo. Nie kładź ich byle jak.
 • Upewnij się, że fugi między płytkami są równe.
 • Płytki należy układać na możliwie jak najbardziej równym podłożu. Jeśli w podłożu są jakieś nierówności lub spadki, płytki mogą nie przylegać prawidłowo.
 • Nie zakładaj, że tylko dlatego, że płytki i zaprawa wyglądają dobrze, będą się pewnie trzymać. Daj im 24 godziny na związanie.

Jak układać gres?

 • Dobrze oczyść powierzchnię.
 • Do rozprowadzania kleju i układania płytek używaj kielni, a nie rąk.
 • Pomiędzy płytkami pozostawić odstępy 1/4-1/2".
 • Jedną ręką przytrzymaj płytkę, a drugą rozprowadź klej.
 • Pozostawić płytkę do związania na co najmniej 72 godziny, a następnie przejść do następnej.

Autor artykułu Adam_31

Komentuj

Share

Ostatnie wpisy

Od czego zacząć wykończenie wnętrz nowego domu

Wnętrze nowego domu to bardzo ważny element. Zanim zaczniesz urządzać swój nowy dom, musisz wziąć pod uwagę ws

Autor artykułu Adam_31

Jak zabezpieczyć drewniane schody przed uszkodzeniami?

Jak zabezpieczyć drewniane schody podczas malowania? Istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o zabezpiecz

Autor artykułu Adam_31

Co zrobić gdy chcemy wyburzyć ściankę działową?

Jak zamontować drzwi po wyburzeniu ścianki działowej? Jeśli niedawno usunąłeś ścianę dzielącą Twój s

Autor artykułu Adam_31

Usterki od dewelopera co zrobić?

Czy mogę żądać zwrotu pieniędzy za usterki od dewelopera? W większości przypadków nie. Kupując dom,

Autor artykułu Adam_31
Loading...